Ile na WOŚP zarabia Owsiak i jego żona? Dokładne dane

| Aktualizacja:
X

59 mln złotych - tyle w 2011 roku wyniosły przychody Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tego sporo ponad milion złotych poszło na pensje. Ile przypadło samemu Owsiakowi i jego pracującej w WOŚP żonie? O podsumowanie pokusił się Tomasz Molga z "Wprost".

Z analizy sprawozdania finansowego WOŚP wynika, że w 2011 roku przychody fundacji wyniosły 59 mln złotych, a złożyły się na nie następujące wpływy: 48,5 mln ze zbiórki, 7,5 mln z darowizn rzeczowych, 3,6 mln zł wpłat od osób przekazujących swój 1 proc. podatku dochodowego. Na zakup sprzętu, realizację programów medycznych, a także na działalność informacyjną wydano 49 mln złotych. Gdzie reszta?

W fundacji, poza wolontariuszami, zatrudnieni się także etatowi pracownicy. W sumie na pensje dla nich poszło w ciągu 2011 roku 1,150 mln zł. W przeliczeniu na liczbę 33 etatów etatów oznacza to, że u Owsiaka nie zarabia się kokosów - średnio - 3100 zł miesięcznie - czytamy na blogu dziennikarza "Wprost". 

W zarządzie fundacji zasiadają trzy osoby - poza samym Owsiakiem, również jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak oraz dr Bohdan Maruszewski. Cała trójka zarabia rocznie niespełna 150 tysięcy złotych. A to oznacza pensję miesięczną w wysokości 4136 zł na osobę. Z tym, że sam Owsiak, jak mówił w rozmowie z dziennik.pl, nie bierze z tej sumy ani złotówki. Mam firmę produkującą programy telewizyjne. Z tego się utrzymuję, bo w fundacji jestem wolontariuszem - wyjaśniał. Wygląda więc na to, że suma dzielona jest na dwie osoby - żonę Owsiaka i dra Maruszewskiego.

Wszystkie koszty administracyjne w fundacji sięgają 1,6 mln zł rocznie. Wynika, więc z tego, że z każdej podarowanej złotówki Owsiak i spółka pomagają za 96 groszy, a przejadają 4 grosze - wylicza Tomasz Molga. I dodaje, że to bardzo dobry wynik, bo sam spotkał się z fundacjami, które z każdej podarowanej im złotówki potrafią przejeść 25-30 groszy. 

Ale nie jest tak, że nie ma się do czego przyczepić. Dziennikarz wytyka fundacji zakup siedziby za osiem milionów złotych. Inna sprawa to wypłacane przez zarząd premie - w 2011 roku było to 100 tysięcy złotych, w tym 9,5 tys. zł dla zarządu - czyli dla siebie, żony i dr. Maruszewskiego. Nie ma sprecyzowanych kwot, które trafiły do poszczególnych osób. I jeszcze premie jubileuszowe - 13,3 tys. zł.

Jednak ogólne podsumowanie finansów fundacji jest - zdaniem dziennikarza - na plus. Uważam, że w sensie biznesowym jest jedną z najlepiej zorganizowanych fundacji - gdzie stosunek przeżeranych pieniędzy na wydatki administracyjne, do wydatków na szczytne czele nie obrażają zdrowego rozsądku - podsumowuje Molga.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sprawozdanie finansowe WOŚP za 2013 rok >>>>

TU znajdziesz sprawozdanie finansowe fundacji za rok 2011

Udostępnij na Facebooku
  • ~PO-ski smrod
   2015-07-12 13:04
   dla mnie owsiak jest darmozjadem , ktory utrzymuje rodzine z OSP i przy poparciu medialnym nigdy nie zostal dokladnie przeswietlony ,tylko idiota daje pieniadze takiemu hopsztaplerowi
  • ~rentier
   2013-01-09 14:57
   PROGRAMY TELEWIZYJNE???

   no to trtaz wiadomo dlaczegom tak chętnie go promuja za darmo
   a firmy piwowarskie
   a telekomunikacyjne sieci komorkowe ???
   nie napracował sie ten ,,dziennikarz"..wiemy dlaczego...to towarzystwo wzajemnej adoracji,ty mnie,ja ciebie nie będe opisywał

   tekst dla idiotow-lemingow..
  • ~Rabin
   2013-01-09 14:57
   Maszynka do robienia z ludzi iddiotów.Tuleja tego nie widzi.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.