Ile na WOŚP zarabia Owsiak i jego żona? Dokładne dane

2013-01-09 09:46 | Aktualizacja: 16:14
Jerzy Owsiak

Jerzy Owsiak (Fot. KRZYSZTOF BURSKI / Newspix)

59 mln złotych - tyle w 2011 roku wyniosły przychody Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tego sporo ponad milion złotych poszło na pensje. Ile przypadło samemu Owsiakowi i jego pracującej w WOŚP żonie? O podsumowanie pokusił się Tomasz Molga z "Wprost".




Z analizy sprawozdania finansowego WOŚP wynika, że w 2011 roku przychody fundacji wyniosły 59 mln złotych, a złożyły się na nie następujące wpływy: 48,5 mln ze zbiórki, 7,5 mln z darowizn rzeczowych, 3,6 mln zł wpłat od osób przekazujących swój 1 proc. podatku dochodowego. Na zakup sprzętu, realizację programów medycznych, a także na działalność informacyjną wydano 49 mln złotych. Gdzie reszta?

W fundacji, poza wolontariuszami, zatrudnieni się także etatowi pracownicy. W sumie na pensje dla nich poszło w ciągu 2011 roku 1,150 mln zł. W przeliczeniu na liczbę 33 etatów etatów oznacza to, że u Owsiaka nie zarabia się kokosów - średnio - 3100 zł miesięcznie - czytamy na blogu dziennikarza "Wprost". 

W zarządzie fundacji zasiadają trzy osoby - poza samym Owsiakiem, również jego żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak oraz dr Bohdan Maruszewski. Cała trójka zarabia rocznie niespełna 150 tysięcy złotych. A to oznacza pensję miesięczną w wysokości 4136 zł na osobę. Z tym, że sam Owsiak, jak mówił w rozmowie z dziennik.pl, nie bierze z tej sumy ani złotówki. Mam firmę produkującą programy telewizyjne. Z tego się utrzymuję, bo w fundacji jestem wolontariuszem - wyjaśniał. Wygląda więc na to, że suma dzielona jest na dwie osoby - żonę Owsiaka i dra Maruszewskiego.

Wszystkie koszty administracyjne w fundacji sięgają 1,6 mln zł rocznie. Wynika, więc z tego, że z każdej podarowanej złotówki Owsiak i spółka pomagają za 96 groszy, a przejadają 4 grosze - wylicza Tomasz Molga. I dodaje, że to bardzo dobry wynik, bo sam spotkał się z fundacjami, które z każdej podarowanej im złotówki potrafią przejeść 25-30 groszy. 

Ale nie jest tak, że nie ma się do czego przyczepić. Dziennikarz wytyka fundacji zakup siedziby za osiem milionów złotych. Inna sprawa to wypłacane przez zarząd premie - w 2011 roku było to 100 tysięcy złotych, w tym 9,5 tys. zł dla zarządu - czyli dla siebie, żony i dr. Maruszewskiego. Nie ma sprecyzowanych kwot, które trafiły do poszczególnych osób. I jeszcze premie jubileuszowe - 13,3 tys. zł.

Jednak ogólne podsumowanie finansów fundacji jest - zdaniem dziennikarza - na plus. Uważam, że w sensie biznesowym jest jedną z najlepiej zorganizowanych fundacji - gdzie stosunek przeżeranych pieniędzy na wydatki administracyjne, do wydatków na szczytne czele nie obrażają zdrowego rozsądku - podsumowuje Molga.

TU znajdziesz sprawozdanie finansowe fundacji za rok 2011






Źródło: wprost.pl
Podziel się:
Znajdź Dziennik.pl na:FBgoogle plusetwitter
Wypowiedzi: 420
1 2 3 4 ... 42 starsze
  • ~piotr2014-10-19 12:06

    4% które zgarnia to najniższy procent ze wszystkich fundacji
    choć ideałem byłoby 0% a koszta pokrywałby z odsetek
    zeta wpadła zeta wypadła

  • ~olo2014-02-04 16:49

    Tak pitolic to sobie możecie przedszkolakom. Dowody w postaci dokumentów chcę widzieć. Te wyliczenia już na pierwszy rzut oka sa są błędne.

  • ~..cwyl...2014-02-04 14:46

    PIT proszę... a nie bla, bla,bla...

  • ~dawajkase2014-02-04 14:19

    ciekawe gdzie by zarobił miesięcznie 150.000,-zł. ,

    ten kto pisze że to mało jest durniem, niech owsiak poszuka pensji poza orkiestrą w wysokości 150.000,-zł. miesięcznie,
    a swoje dzieci ksztalci w USA A WY GDZIE ???

  • ~sp2014-01-22 19:16

    Spółki, spółeczki i naciągane wyliczenia nie uwzględniające faktycznych kosztów. Niestety, jest jakieś dziwne przyzwolenie dla krętactwa.
    Nie wolno zostawiać spraw publicznych bez kontroli. Znamy z przeszłości liczne przykłady deklarowania poświęcenia dla idei, ale po jakimś czasie udzielny władca przyznaje sobie nagrody wg własnego uznania.

  • ~iustus2014-01-16 15:15

    Pytam się: co stało się z zasądzanymi na WOŚP pieniędzmi z nawiązek sądowych? Ile ich było i gdzie one są?

    Miliony złotych otrzymywane przez WOŚP w formie nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców (i nie tylko) na rzecz pomocy ofiarą wypadków komunikacyjnych w latach 2004-2012 nie znalazło się w jej sprawozdaniach finansowych (można sprawdzić na stronie WOŚP), bo... WYPAROWAŁO!!!
    Po prostu jakby te pieniądze od pijanych kierowców się rozeszły po czyichś kieszeniach, trafiły gdzieś pod stołem, ktoś je przejadł, kupił sobie prywatnie samochody, a może dom lub nie wiadomo co. A mówimy prawdopodobnie o niebagatelnej kwocie, co najmniej 200 mln złotych (łącznie), z których nie można było nawet złotówki wydać inaczej niż na pomoc ofiarom wypadków!

    Retorsje.
    Bloger, który publicznie wzywał Owsiaka do ujawnienia faktur, w odpowiedzi już dostał pozew sądowy. Jak ustaliła "Codzienna", spółka córka WOŚP "Złoty Melon" korzysta z darów corocznej zbiórki do ozdabiania ośrodka, który komercyjnie wynajmuje prywatnym firmom.

    Ciekawe, czy NIK poważnie rozważa kontrolę finansów WOŚP; jeśli tak, to przynajmniej wiadomo od czego zacząć.

  • ~x2014-01-16 14:38

    Pieniądze z WOŚP nie trafiają do chorych dzieci, tylko do „chorych” czyli niedofinansowanych instytucji publicznych, jakimi są szpitale. Działalność charytatywna powinna z definicji trafiać do osób (Caritas = miłosierdzie można okazywać osobom, a nie instytucjom) WOŚP nie pomaga chorym dzieciom, tylko uzupełnia braki wyposażenia szpitali, odciążając w ten sposób budżet państwa z ustawowego obowiązku zapewnienia opieki zdrowotnej swoim obywatelom z zebranych podatków. Wrzucając pieniądze do puszki płacę podatek drugi raz. Owsiak tylko za część zebranych pieniędzy (ok. 50%) kupuje sprzęt dla szpitali. Reszta idzie na koszty obsługi imprez i koszty własne fundacji. Można to sprawdzić w sprawozdaniu finansowym fundacji dostępnym w internecie. Nie wszyscy artyści grają za darmo, niektórzy pobierają spore gaże. Fundacja wydaje milionowe kwoty na własną siedzibę, nowe samochody, sprzęt studyjny, tzw. „działania propagatorskie”, etaty pracowników itp. Zgodnie ze statutem fundacji WOŚP, tylko pieniądze z działalności gospodarczej fundacja musi wydać na cele statutowe, czyli ochronę zdrowia. Natomiast pieniądze uzyskane ze zbiórek publicznych, aukcji, darowizn, imprez może legalnie wydać na dowolny cel. Fundacja WOŚP jest 100% udziałowcem spółki „Złoty Melon”, a J. Owsiak jej prezesem. Spółka w przeciwieństwie do fundacji nie musi ujawniać sprawozdania finansowego. Po co istnieje i dlaczego jest ściśle powiązana z WOŚP? Zebrane pieniądze Owsiak przetrzymuje do jesieni danego roku obrachunkowego na lokatach, a z odsetek (kilka milionów zł), jak twierdzi, organizowany jest Przystanek Woodstock. Nie chcę, aby z moich datków, a nawet odsetek od nich była finansowana impreza pod hasłem „róbta co chceta”, na której nie obowiązują żadne zasady moralne, a nieletnia młodzież używa narkotyków i alkoholu. Na każdym Przystanku Woodstock promowana jest sekta Hare Kriszna (ma stałą „wioskę”). Koszty obsługi WOŚP są bardzo wysokie. Część Owsiak pokrywa z zebranych pieniędzy poważnie uszczuplając kwotę przeznaczoną na zakup sprzętu. Resztę pokrywają np. budżety telewizji publicznej (czas antenowy), budżety miast (en. elektryczna, ochrona policji i straży miejskiej itp.), budżet Obrony Narodowej (np. przelot Owsiaka samolotem F16 w 2010r.) To wszystko są pieniądze z naszych podatków. Sprzęt dla szpitali kupowany jest bez przetargów, a szpital nie ma wpływu na wybór firmy i negocjację umowy kupna. Sprzęt często stoi nierozpakowany, bo materiały eksploatacyjne do urządzeń są zbyt drogie, lub szpital nie ma pieniędzy na dodatkowy etat dla osoby obsługującej. Są poważne wątpliwości, na jakiej zasadzie wybierane są firmy od których WOŚP kupuje sprzęt. WOŚP nie jest apolityczna. Przy okazji tej imprezy promują się politycy (szczególnie jednej opcji). Caritas zbiera rocznie wielokrotnie większą kwotę bez rozgłosu i wydawania publicznych pieniędzy, a pieniądze trafiają do konkretnych potrzebujących osób. Owsiak otwarcie promuje eutanazję „Osobiście dopuszczam taki sposób pomocy, bo ja to tak rozumiem - eutanazja to dla mnie pomoc starszym w cierpieniach” - to jego wypowiedź dla „Dziennika”.

  • ~SLOWIANIN GOSC VIKINGOW2014-01-16 11:10

    Zwiedzilem cala Europe...ale nigdzie nie widzialem podobnego fenomenu jak z tym 60 letnim nastolatkiem zwanym Jurkiem. Dzialalnosc tego Pana jest tak charakterystyczna dla naszego spoleczenstwa jak picie od 8 rano wodki pod sklepem. Otoz facet o wygladzie debila ..w czerwonych gaciach blazna i gejowskich rozowych okularach...wrzeszczy cos bez sensu na cale gardlo..a wszystkie media chwala go jako dobroczynce i zbawiciela sluzby zdrowia. Nikt nie zwraca uwagi ze odwraca uwage od istoty problemu...braku organizacji ...marnotractwa i balaganu w panstwie...a uczy ze rozwiazaniem jest ZEBRACTWO i PROSBA. Pomijam fakt ze Pan ten zajmuje sie tez na drugi etat indoktrynacja mlodych ludzi w duchu lewactwa czym powoduje znacznie wieksze szkody niz pozytek z tej zebraniny.TA hucpa moze odbywac sie wylacznie pod oslona POkomunistycznych mediow ktore tak oglupiaja widzow ze moze z 10% polakow rozumie o co w tym wszystkim chodzi

  • ~Wiesio13 bicz na PISmatołki2014-01-16 09:24

    A teraz podsumujmy wydatki miast. Policja bo wiadomo że za darmo tego nie robi, słuzby sprzatajace, Operatorzy, realizatorzy wszyscy związani z transmisjami, budowaniem scen itd. Fajerwerki itd. Artyści bo wiadomo ze nie wszyscy wystepuja za darmo itd, itp

  • ~mag2014-01-16 02:53

    Nawet gdyby Owsiak miał brzuch porównywalny z wypasionymi katabasami (ale nie ma, bo jeszcze potrafi wskoczyć na stół!) i samochód bardziej wypasiony niż Rydzyka, to i tak będę go popierać oraz WOŚP do końca świata i
    dzień dłużej.

    Nie ma gorszej zarazy niż czarnosukienkowi, czyli wypisz, wymaluj dżenderowcy, którzy nauczają o rodzinie i dzieciach, nie mając pojęcia o tym, czym TO jest. Na co dzień.

    Miewają zresztą dzieci na tzw. boku, no bo wiadomo – krew nie woda – a konsekwecje są „biologiczne”.

    Jeszcze chyba nie próbują metody in vitro, bo im szczególnie to nie wypada. Jeszcze by mieli potomstwo mało że „nielegalne”, to na dodatek z jakąś bruzdą.

1 2 3 4 ... 42 starsze