Uważam, że kiedy nasz kraj tak wspaniale kwitnie i kiedy nasz prezydent - bardzo dobry prezydent - wzywa, to trzeba iść i cieszyć się tym, co żeśmy wszyscy przez 20 lat osiągnęli - powiedział PAP Daniel Olbrychski

Reklama

Obok Olbrychskiego szedł jeden z najbogatszych Polaków, biznesmen Zbigniew Niemczycki. Pytany przez PAP, dlaczego wybrał akurat ten pochód, powiedział, że ta inicjatywa najbardziej mu się podoba. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat będziemy zjednoczeni - powiedział.

Idący w marszu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powiedział, że jest tu prywatnie. To fantastyczna inicjatywa, taka, która przywraca Polakom Dzień Niepodległości. Oglądając relacje telewizyjne w ubiegłym roku, można było odnieść wrażenie, że to święto zostało zawłaszczone przez bandytów. A tutaj nikt nie rzuca kamieniami, atmosfera jest znakomita. To takie święto, na jakie Polacy zasługują - powiedział PAP wojewoda.

Wśród uczestników marszu było wielu młodych ludzi. Jak mówili PAP, są tu nie tylko, by uczcić narodowe święto, ale także z ciekawości. Chcemy zobaczyć, jak będzie wyglądał marsz dla Niepodległej, jednak chcemy też pójść w nieco późniejszym drugim pochodzie - Marszu Niepodległości, który w Polsce ma wieloletnie tradycje i niesłusznie kojarzony jest jedynie z pseudokibicami i PiS. W nim bowiem też uczestniczą patrioci, często też rodziny z dziećmi - mówili Tomek, Hania i Piotr.

Politycy pod pomnikiem Dmowskiego

Podczas marszu "Razem dla Niepodległej" prezydent Bronisław Komorowski upamiętnił współtwórcę Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego, który w 1919 roku podpisywał w imieniu Polski traktat pokojowy w Wersalu.

Przy pomniku Dmowskiego na Pl. Na Rozdrożu w Warszawie odegrano "Pieśń Konfederatów Barskich". Wieniec, wraz z prezydentem, składał działacz opozycji demokratycznej, twórca Ruchu Młodej Polski Aleksander Hall, b. wicepremier i b. lider Ligii Polskich Rodzin Roman Giertych, eurodeputowany Michał Kamiński, senator PO Jan Filip Libicki i b. eurodeputowany Marcin Libicki .

W tłumie można było dostrzec liczne transparenty, m.in. Stronnictwo Narodowe - cześć i chwała idei Romana Dmowskiego, Miłość do Boga i Polski nie jest faszyzmem, Sprzedaliście niepodległość w traktacie lisbońskim, Czy polska ma być drugą Palestyną? i Koczownicy - dość szczucia nas na Rosjan.